Eskişehir'de metal hurdası, plastik hurda, kağıt hurdası ve hurda araç alım satımı yapan hurdacılar hakkındaki en güncel adres, telefon bilgileri bu adreste.

Hurda Teşviki

Hurda Teşviki

2018 yılında yürürlüğe giren hurda yasası ile ikinci el ve yaşı 16’dan büyük 3,5 tona kadar olan tüm araçları artık hurdaya ayırarak ÖTV indiriminden faydalanılabilmesi sağlanmaktadır.

Bahse konu olan hurda yasasının hurda araba Resmi Gazetede yayınlanan metni;

Madde 5 (1) 7103 sayılı kanun geçici 1. Maddenin yürürlüğe girdiği 27.03.2018 tarihinden itibaren ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescil silinerek bu maddenin ikinci fıkrasında belirlenen yere teslim edilmek suretiyle bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılan doğrudan ve bu maddenin 5. Fıkrasında belirlenen nitelikteki ihtiyaçlar vasıtasıyla ihraç edilen mekzur madde kapsamındaki araçlar bakımından aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında özel tüketim vergisinin telkin edilecek kısmı için indirim söz konusu.

Yasası açıklamak gerekirse, 16 yaşından büyük otomobil, panelvan, otobüs, kamyon ve kamyonet sahipleri araçlarını bir daha kullanılmamak üzere devletçe belirlenen hurda teslim merkezlerine bıraktıklarında bu araç karşılığında 15 bin liraya kadar hurda araç teşvikine kavuşabilecekler.

Hurda araba indirimi faydalanmak için yapılması gerekenler ise basit;

Aracın en az 16 yaşında olması

3,5 Tondan ağır olmaması ve

Hurda aracı resmi olarak belirlenen hurda araç alım noktalarına teslim edilerek aracın trafikten men edilmesini ve hurda olarak imha edilmesini sağlamak

Unutmamak gereken son şart ise hurdaya alınan araç ile yeni alınacak olanın aynı cinsten olması. Yani eğer otobüsünüzü hurdaya ayırıyorsanız hurda araç indirimini yine bir otobüs alırken kullanabilirsiniz.

1.359 Kez Görüntülendi

Hurda Teşviki Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir